Ostroga piętowa – jak poradzić sobie z uciążliwym bólem pięty

0
1257

Ostroga piętowa powstaje, jeśli wapń składa się na pięcie. Etiologią nastąpienia tej wad jest zazwyczaj zbytnie rozciąganie wiązadła stopy. Jak leczyć ostrogę? Przed podjęciem profesjonalnego leczenia warto spróbować ulżyć stopom za pomocą domowych sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową wagę. Nadmiar kilogramów powoduje zwiększony nacisk na stopy, szczególnie na pięty. Strata zbędnych kilogramów to pierwszy, a nie ostatni krok do zdrowych stóp. Gdy ucisk stóp spowodowany przez ostrogi na piętach będzie nie do zniesienia, konieczna może wykazać się operacja stopy. Ostroga piętowa zazwyczaj wiąże się ze sporymi dolegliwościami bólowymi, najpierw towarzyszącymi chodzeniu, a chociażby samemu zetknięciu stopy z ziemią. Gdy właśnie odczuwasz dyskomfort w postaci bólu pięty – naucz się rozpoznawać ostrogę oraz zasięgnij informacji, jak sobie poradzić z chorobą oraz gdzie są jej podstawy.

Jak kształtuje się ostroga piętowa i jakie sygnały jej wtórują?

Na początku choroba daje o sobie znać podczas chodzenia, jednak później dyskomfort pojawia się oraz w pozycji siedzącej oraz będącej. Ucisk powstaje ze stanu zapalnego, który wykształcił się na połączeniu kości pięty z tzw. rozcięgnem piętowym. Zwykle powód zapalenia jest w noszeniu niewygodnego obuwia (np. szpilek), czasem etiologią bywa uraz czy za duża masa ciała. Wszystko to może doprowadzać wiązaniem się złogów wapiennych oraz przygotowaniem na bolącej stopie specyficznej wyrośli, zwanej również ostrogą piętową.

przyczyny i leczenie ostrogi piętowej

Ostrogi na piętach – leczenie rozpocznij w gabinecie ortopedy

Ucisk w pięcie spowodowany ostrogą na stopie winien rozpoznać specjalista ortopeda – tylko lekarz potrafi właściwie zidentyfikować etiologie dolegliwości oraz zaordynować odpowiednie środki oraz terapię. Wpierw postara się dobrze zlokalizować ucisk (ostroga powoduje choroby w strefach środka pięty, z jej lewej strony), następnie pewnie zleci Ci prześwietlenie stopy. Leczenie stosuje się od odciążenia pięty np. za pomocą specjalnych wkładek do butów. Osobom z nadwagą poleca się również odpowiednią dietę. Możesz spodziewać się również skierowania na rehabilitację, gdzie pod okiem fizjoterapeuty będziesz wykonywać szereg ćwiczeń, służących rozciąganiu ścięgna.

Ostroga piętowa – domowe sposoby leczenia

Leczenie ostrogi piętowej warto zacząć od uzyskania wymarzonej wagi, jednak równie istotny jest dobór obuwia. Zrezygnuj z noszenia butów na obcasie czy przynajmniej zdecydowanie ogranicz ich wykorzystanie. Pamiętaj, iż ostroga piętowa częściej dokucza kobietom i jest to związek z typem butów, jakie kobiety lubią mieć.
Wysokie obcasy wyglądają świetnie na stopach, jednak wywołują nadmierny nacisk na więzadła stopy oraz niekorzystnie oddziałują na stan stóp. O czym dużo warto pamiętać?
•Przed ćwiczeniami dobrze rozgrzej stopy, ryzyko pogorszenia stanu stóp zmaleje.
•Noś wkładki pod pięty do butów.
•Gdy pięty bolą oraz stają się obrzęknięte, do stóp przyłóż okład z lodem.
Ostroga piętowa – leczenie
Czasem potrzebna jest operacja ostrogi piętowej, jednak można jej uniknąć przez wykorzystanie innych rodzajów leczenia. Do leczenia ostrogi piętowej używa się ultradźwięków, fizjoterapii oraz techniki zwanej “strapping”. Także leczenie ostrogi piętowej można zrobić zastrzykami ze steroidami. Steroidy w leczeniu ostrogi piętowej oddziałują na fakty tej choroby, zmniejszając ucisk, zapalenie oraz obrzęk.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here