Na czym polega terapia manualna?

0
465

Terapia manualna jest jedną z form fizjoterapii. Obszarem diagnozy i terapii obejmuje układ ruchu i kręgosłup. Techniki terapii manualnej obejmują szereg chwytów oraz pozycji ułożeniowych osoby objętej leczeniem. Istnieje szereg wskazań do terapii manualnej związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu ruchu. Wśród nich wskazać można między innymi bóle kręgosłupa, mięśni i głowy. Czym konkretnie jest terapia manualna i komu jest polecana?

Na czym polega terapia manualna?

Terapia manualna to metoda leczenia i diagnostyki, dzięki której możliwe jest rozpoznanie zaburzeń układu ruchu. Techniki terapii manualnej pozwalają pracować nad odwracalnymi zmianami funkcjonalnymi. Pierwszym etapem jest przeprowadzany z pacjentem wywiad oraz badanie fizykalne. W początkowej fazie przeprowadza się również testy diagnostyczne. Na etapie diagnozowania często korzysta się również z badań dodatkowych takich jak badanie rentgenowskie i rezonans magnetyczny. Głównym celem terapii jest przywrócenie możliwie jak największej swobody i zakresu ruchu stawów pacjenta, a także zminimalizowanie dolegliwości związanych z zaburzeniami układu ruchu. Samo redukowanie dysfunkcji narządów ruchu odbywa się przy pomocy wykonywanych przez fizjoterapeutę precyzyjnych pchnięć oraz mobilizacji o określonej sile i prędkości. Wszystko odbywa się przy odpowiednim ułożeniu ciała pacjenta.

Jakie są rodzaje terapii manualnej?

Do najpowszechniej stosowanych technik terapii manualnej zaliczyć możemy przede wszystkim terapię Levita, Maitlanda oraz metoda dr. Ackermanna. Pierwsza z nich opiera się na holistycznym podejściu do problemu i zakłada działania na poziomie fizycznym i psychicznym. Technikę stosuje się przede wszystkim do poprawy stanu kręgosłupa i stawów obwodowych. Stosuje się w niej metody chiropatyczne (trakcja, mobilizacja, manipulacje). Kolejny z rodzajów, czyli koncepcja Maitlanda sprawdza się przede wszystkim przy rwie kulszowej i dyskopatii. Ostatnia z wymienionych metod wykorzystuje techniki chiropatyczne i osteopatii strukturalnej. Przynosi ulgę osobom z problemami w obszarze kręgosłupa szyjnego, stawów obwodowych i bólami głowy.

Jakie są wskazania do terapii manualnej?

Terapia manualna jest polecana przede wszystkim osobom zmagającym się z problemami bólu mięśni, karku, głowy i kręgosłupa. Sprawdzi się przy migrenach, wadach postawy ciała i rwie kulszowej. Co więcej, terapii manualnej poddaje się chorych ze zmianami przeciążeniowymi kręgosłupa, dyskopatią i zablokowaniem czynnościowym stawów. Terapię manualną stosuje się więc tam, gdzie występują nieprawidłowości w działaniu układu ruchu w tym przede wszystkim kręgosłupa i stawów obwodowych. Dobrego specjalistę od tego typu terapii można odnaleźć pod hasłem typu terapia manualna Kraków. Przed rejestracją, warto sprawdzić opinie.

Tekst, który może cię zainteresować:

https://osteomedic.com.pl/blog/co-daje-morsowanie

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here