Łokieć tenisisty a rehabilitacja

0
942
łokieć tenisisty a rehabilitacja

Łokieć tenisisty a rehabilitacja. Łokieć tenisisty jest dość powszechną dolegliwością, która wbrew pozorom może dotknąć każdego. Nie tylko osoby zawodowo lub regularnie grające w tenisa. Jego objawy są dość łatwe do zauważenia i nikt nie jest w stanie ich przegapić. Człowiekowi, który cierpi na łokieć tenisisty, trudno jest nawet otworzyć lekko zamknięty słoik. A wykonywanie jakichkolwiek cięższych ruchów ręką staje się prawdziwą torturą. Każda aktywność fizyczna, w której biorą udział ręce, staje się niesamowitym wysiłkiem i kończy się zmaksymalizowanym bólem łokcia.

Przyczyny schorzenia

łokieć tenisisty a rehabilitacjaPrzyczyny dolegliwości bywają bardzo zróżnicowane. Urazu łokcia można nabawić się nawet kilka lat wcześniej, zanim w ogóle da on o sobie znać. Szczególnie narażone są na niego osoby, które już kiedyś miały z nim problem i albo nie ukończyły prawidłowej rehabilitacji, albo nie przyniosła ona u nich zbyt dobrych rezultatów. Czasem też ból wynika ze stanów zapalnych pojawiających się w obrębie dłoni, a także z różnych zaburzeń układu nerwowego. Łokieć tenisisty a rehabilitacja – jak zatem powinna ona wyglądać, aby narzekający na niego człowiek mógł szybko pokonać swoją przypadłość i powrócić do normalnego trybu życia?

Objawy łokcia tenisisty

Każdą przypadłość wypadałoby na samym początku dobrze zdiagnozować. Aby przypadkiem nie leczyć się na coś, z czym nie ma się problemów. Łokieć tenisisty daje jednak tak specyficzne i charakterystyczne objawy, iż trudno go pomylić z czymkolwiek innym. Pacjenci skarżą się przeważnie na bóle odczuwalne z bocznych stron obu bądź jednego łokcia. Bóle stają się intensywniejsze i mocniejsze przy każdej próbie wykonania jakiegokolwiek ruchu nadgarstkiem – jego zgięciu lub podniesieniu czy obniżeniu.

Równie odczuwalne są w momencie, gdy chory przeprowadza aktywność zmuszającą go do przekręcenia przedramienia, czyli np. wkręca żarówkę, jednocześnie oddziałując na swój uszkodzony i obolały łokieć. Zauważając u siebie takie objawy, należy jak najszybciej rozpocząć właściwą rehabilitację. Gdyż nieleczony łokieć tenisisty sam nigdy nie zniknie, a może tylko zaostrzyć swój stan. Niektórym osobom nie pozwoli też na normalnie wykonywanie prac. Łokieć tenisisty utrudnia bowiem dość poważnie m.in. pisanie na klawiaturze, przez co dość często mają z nim problem osoby spędzające sporo czasu przed komputerem – księgowe, recepcjonistki oraz informatycy.

Co zrobić z łokciem tenisisty?

Pierwszym krokiem, na który powinien się zdecydować każdy w przypadku posiadania problemu z łokciem tenisisty, będzie odwiedzenie gabinetu specjalisty. Lekarz musi dokładnie zbadać pacjenta, aby stwierdzić, jaka była u niego przyczyna pojawienia się właśnie takiej dolegliwości. Zawsze też od razu ustali wspólnie z pacjentem całą rehabilitację i dostosuje ją do jego trybu i stylu życia. Aby chory nie musiał go specjalnie zmieniać ze względu na swoją przypadłość.

Wcześnie rozpoczęte leczenie pozwala niemalże całkowicie i dość szybko pozbyć się całej przypadłości, dlatego zdecydowanie nie warto z nim zwlekać. Im szybciej odwiedzi się gabinet lekarski, tym po prostu lepiej. Łokieć tenisisty potrafi być zresztą tak bolesny i tak denerwujący, iż raczej każdy, kto ma z nim problem, stara się prędko znaleźć dla siebie odpowiedni ratunek. Leczenie przeprowadzane jest pod nadzorem profesjonalnego specjalisty (np. fizjoterapeuty). Jednakże jego przebieg oraz efektywność w głównej mierze zależą od samego pacjenta, więc to on musi najbardziej się starać, jeśli chce szybko wrócić do pełnej sprawności i odzyskać swoje dawne zdrowe życie.

Łokieć tenisisty a rehabilitacja

łokieć tenisisty a rehabilitacjaW rehabilitacji łokcia tenisisty kluczową rolę odgrywa odpoczynek. Jeżeli przemęczony łokieć będzie zbyt często wystawiany na różne próby i człowiek nie zacznie na niego uważać, ból na pewno samoistnie nie przeminie, a stanie się coraz bardziej dokuczliwy. Należy zatem ograniczyć każdą aktywność fizyczną, która zmusza łokieć bądź otaczające do kończyny do dodatkowej pracy. Jeżeli dolegliwość ma ostre stadium i ból jest tak intensywny, iż pacjent z jego powodu wymiotuje bądź narzeka na silne mdłości, lekarz może mu zalecić unieruchomienie całej kończyny i zaproponować mu założenie ortezy – alternatywy dla normalnego gipsu.

Ból zazwyczaj mija już po kilku tygodniach od rozpoczęcia rehabilitacji, jednakże jeśli mimo właściwie przeprowadzonego leczenia dalej jest on odczuwalny bądź, co gorsza, stał się jeszcze silniejszy, nie należy w żadnym wypadku powracać do swoich treningów (zwłaszcza grać w tenisa). Rehabilitację ułatwią natomiast delikatne masaże, które można przeprowadzać na sobie zupełnie samodzielnie, starając się codziennie lekko rozmasowywać napięte i obolałe mięśnie. Dopiero gdy łokieć zupełnie przestanie boleć, można powrócić do swojego normalnego trybu życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here