Leczenie uzależnień

0
254
leczenie uzależnień Warszawa

Uzależnienie– stan zaburzenia zdrowia psychicznego, w którym osoba chora odczuwa przymus wykonywania danej czynności i/lub zażywania środków psychoaktywnych.

Podręcznikowa definicja uzależnienia może brzmieć sucho i nie oddaje całkowicie istoty problemu. Za uzależnieniem przede wszystkim kryje się człowiek, a także jego emocje. Każda osoba zmagająca się z nałogiem zasługuje na indywidualne podejście oraz na wsparcie, gdyż samo przyznanie się przed sobą do problemu jest pierwszym sukcesem na drodze do osiągnięcia spokoju i równowagi.

Uzależnienie zazwyczaj nie dotyczy tylko jednej osoby- objęta tym problemem może być również rodzina chorego lub jego znajomi. Destrukcyjne zachowania wpływają negatywnie na osoby w najbliższym otoczeniu oraz na relacje. Brak zaufania, strach, uczucie osamotnienia- rozmowa z terapeutą pomoże zrozumieć odczuwane emocje

Leczenie uzależnień Warszawa

Uświadomienie sobie istnienia problemu jest trudne, ale jednocześnie niezbędne do podjęcia dalszych działań. Chęć zmiany powinna płynąć z serca osoby zmagającej się z uzależnieniem, dlatego nie należy jej przymuszać do podjęcia decyzji. Gdy nadejdzie odpowiedni czas, należy pomóc jej w znalezieniu specjalisty gotowego pracować z nią nad problemem. Wsparcie najbliższych jest istotne w procesie zwalczania nałogu tak samo jak pomoc ze strony specjalisty- w końcu po wyjściu gabinetu pacjent wraca do normalnego życia, gdzie każdy drobny gest bliskiej osoby się liczy. W walce z uzależnieniem niezwykle istotne jest wsparcie osoby, która nie ocenia, nie wytyka błędów, a słucha i stara się pomóc. Terapeuta jest właśnie taką osobą- jego zadaniem jest poprawa dobrostanu psychicznego pacjenta oraz wypracowanie z nim mechanizmów, które pomogą mu poprawić jakość życia. Relacja terapeuta- klient oparta jest na obustronnym zaufaniu, szczerości i chęci do zmiany.

Istotą terapii jest poznanie swojego przeciwnika, czyli nałogu oraz samego siebie. Podróż do najgłębiej skrywanych emocji pozwoli zrozumieć, co jest przyczyną uzależnienia i jak się jej przeciwstawić. Terapeuta przedstawia mechanizmy pozwalające na zmianę myślenia i postrzegania emocji oraz odruchowych zachowań. Taka praca wymaga od klienta dużo zaangażowania. Momentami może być ciężko, ale warto nieustannie pracować, mając przed oczami perspektywę siebie jako lepszego człowieka.

Ola Gut jest terapeutą uzależnień, której powołaniem jest pomoc osobom zniewolonym przez uzależnienia. Jej doświadczenie oraz empatia budzą zaufanie klientów, oraz sprawiają, że sesje przebiegają bez dodatkowego stresu. Zaangażowanie, jakie okazuje, czynią z niej osobę odpowiedzialną, której powierzyć można swoje problemy i troski.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here