Jakie objawy świadczą o cukrzycy?

0
587
Nieleczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań
fot. Pixabay.com

Cukrzyca jest określana dziś mianem choroby cywilizacyjnej. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 3 milionów osób. Około miliona osób nie wie, że ma cukrzycę, bo nie została zdiagnozowana. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego organizmu i wyłapywanie wszelkich znaków, jakie nam daje. Jak więc zachowuje się nasz organizm, gdy choruje na cukrzycę?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/objawy-cukrzycy/

Objawy cukrzycy – kiedy się pojawiają?

Na początku organizm nie daje znać, że coś jest nie tak. Choć poziom glukozy we krwi stale rośnie, próbuje sam sobie z tym poradzić. W końcu jednak trzustka przestaje nadążać z produkcją insuliny. Wówczas nadmiar glukozy wydalany jest wraz z moczem. Chory zaczyna częściej niż zwykle korzystać z toalety, wykazuje objawy odwodnienia. Do tego dochodzą również zaburzenia równowagi elektrolitowej organizmu, w skutek dużej utarty sodu i potasu. Tak zazwyczaj zaczyna się cukrzyca. Nieleczona, jest bardzo niebezpieczna. Tak więc te pierwsze objawy powinny jak najszybciej zostać skonsultowane z lekarzem.

Cukrzyca typu 1 i typu 2 – objawy

Cukrzyca typu 1 nazywana jest również cukrzycą młodzieńczą. Ujawnia się zazwyczaj do 20 roku życia. Charakteryzuje ją wielomocz, nadmierne pragnienie, gwałtowny spadek masy ciała, przewlekłe zmęczenie, spadek odporności, problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, zaburzenia widzenia, a nawet zaburzenia świadomości.

Dla cukrzycy typu 2 charakterystyczne są również wymienione wyżej objawy. Jednak ten typ cukrzycy diagnozowany jest zazwyczaj u osób powyżej 40 roku życia (choć może wystąpić również wcześniej), najczęściej otyłych, ale nie tylko, u których na jej powstanie miały wpływ również czynniki genetyczne i środowiskowe. Tutaj objawy mogą pojawiać się bardzo powoli, a cukrzyca typu 2 może zostać zdiagnozowana nawet po kilku latach.

Ponadto objawami tego typu cukrzycy są również zmiany ropne na skórze, swędzenie skóry, problemy z gojeniem się ran, problemy z ukrwieniem kończyn – zwłaszcza u osób starszych.

Nieleczona cukrzyca prowadzi do wielu bardzo poważnych komplikacji i powikłań zdrowotnych. Konieczne jest więc jak najszybsze rozpoczęcie leczenia oraz związana z nim zmiana dotychczasowego trybu życia.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/odzywiac-sie-cukrzycy-typu-1/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here