Jakie choroby i schorzenia mogą być leczone za pomocą komórek macierzystych?

0
405
komórek macierzystych

Wyjątkowe właściwości komórek macierzystych znane są od lat, jednak ich potencjał wciąż nie został wyczerpany. Wraz z upływem czasu lista chorób i schorzeń leczonych za ich pomocą wzrasta nieustannie, co daje ogromną nadzieję dla współczesnej medycyny. Na czym polega ich unikalność i co najważniejsze – jakie choroby i schorzenia mogą być leczone za pomocą komórek macierzystych? Wyjaśniamy, czym są komórki macierzyste, gdzie się znajdują oraz jakie jest ich zastosowanie.

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to podstawowe komórki budulcowe organizmu człowieka – niezbędne do jego powstania i prawidłowego funkcjonowania. To one dają początek wszystkim innym komórkom specjalistycznym, odpowiedzialnym za konkretne funkcje. Ich wyjątkowość, a tym samym istotna rola, sprowadza się do unikalnych właściwości. Po pierwsze, komórki macierzyste odznaczają się potencjalnie nieograniczoną liczbą podziałów. Po drugie, posiadają zdolność do samoodnowy, po trzecie – są niewyspecjalizowane, dzięki czemu są w stanie różnicować się do różnego typu komórek i tym samym odbudowywać chore lub uszkodzone struktury organizmu.

Gdzie są komórki macierzyste?

W zależności od etapu rozwoju organizmu i rodzaju tkanki, komórki macierzyste różnią się między sobą liczbą i typem komórek potomnych, które są w stanie wytworzyć. Z uwagi na pochodzenie dzieli się je na embrionalne i somatyczne. Pierwsze znajdują się w zarodku ludzkim i odznaczają się największym potencjałem. Drugie obecne są w tkankach dorosłego człowieka – jedne mogą wytworzyć różne typy komórek, ale o zbliżonych cechach, inne posiadają zdolność przekształcenia się wyłącznie w jeden rodzaj komórek. Znajdują się m.in. szpiku kostnym, krwi obwodowej, tkance tłuszczowej i nerwowej, skórze, fibrynie bogatoplytkowej. Źródłem komórek macierzystych jest także krew i sznur pępowinowa.

Komórki macierzyste – zastosowanie

Komórki macierzyste wykorzystywane są w terapii komórkowej i medycynie regeneracyjnej. Ich zastosowanie sprowadza się obecnie przede wszystkim do trzech bezpiecznych i skutecznych terapii, lecz potencjał stale jest odkrywany. Leczenie komórkami macierzystymi praktykowane jest w chorobach układu krwionośnego i odpornościowego, w odbudowie skóry po poparzeniach oraz w leczeniu uszkodzonej rogówki oka. Najnowsze osiągnięcia pokazują, że komórki macierzyste wykazują spore możliwości w leczeniu nowotworów, chorób genetycznych, zwyrodnieniowych czy w medycynie estetycznej, gdzie pozyskiwane są z ciała pacjenta i przeszczepiane w miejsce wymagające regeneracji. O tym, jak znaleźć dobrą klinikę w celu wykonania zabiegu z tego zakresu przeczytasz na: https://zdrowo.pl/lifestyle/jak-znalezc-dobra-klinike-pomocne-porady/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here