JAK NIE WRÓCIĆ DO NAŁOGOWEGO PICIA ALKOHOLU?

0
1668
JAK NIE WRÓCIĆ DO NAŁOGOWEGO PICIA ALKOHOLU?

Osoby zdrowe często myślą, że trwałe odstawienie alkoholu nie powinno dla nikogo stanowić żadnego problemu. Tymczasem w przypadku alkoholików taki krok może okazać się ekstremalnie trudny! Z pewnością nie da się tego zrobić bez profesjonalnej pomocy. Co więcej, samo zrezygnowanie z picia jest tylko początkiem drogi – najważniejsze jest to, by wytrwać w trzeźwości, nie wracając do nałogowego picia alkoholu. Ale jak to zrobić?

Aby walczyć z chorobą, trzeba ją… zaakceptować

Jednym z najważniejszych punktów Programu 12 kroków stosowanego przez wspólnotę AA jest zaakceptowanie własnej bezsilności wobec alkoholu oraz braku kontroli nad swoim życiem. Tymczasem objawem nałogu jest tzw. mechanizm iluzji i zaprzeczania, który sprawia, że osoba uzależniona nie przyjmuje do siebie faktów związanych z własnym piciem i szczerze wierzy, iż wciąż jest w stanie nad nim panować. Przyznanie się do problemu oraz przyjęcie tożsamości alkoholika stanowi długi i trudny proces. Terapia ma zaś na celu nie wyparcie swojego zaburzenia, a nauczenie się, jak żyć z chorobą. Nie da się walczyć z alkoholizmem, nie akceptując faktu, że nas dotyczy. Należy również pamiętać, że nałogowiec już nigdy nie będzie w stanie wrócić do picia kontrolowanego – w jego przypadku jedynym wyjściem jest trwała abstynencja.

Środki zapobiegawcze

Każda sytuacja przywodząca na myśl picie alkoholu może doprowadzić do nawrotu choroby. Dlatego zwłaszcza w początkowej fazie trzeźwienia bardzo ważne jest unikanie wszelkich pokus. Należy pozbyć się z domu wszelkich trunków, a w niektórych przypadkach nawet kieliszków, piersiówek, kosmetyków lub środków czystości na bazie alkoholu. Oprócz tego najlepiej nie uczęszczać na zakrapiane imprezy, nie bywać w miejscach, w których się piło i nie spotykać się ze znajomymi „od kieliszka”. Do wyzwalaczy, które prowadzą do powstania głodu alkoholowego, mogą należeć także określone dźwięki, utwory muzyczne, zapachy czy reklamy w telewizji. Oczywiście z czasem większość trzeźwych alkoholików uczy się funkcjonować w otoczeniu bogatym w tego typu sygnały, jednak tuż po terapii warto przynajmniej przez jakiś czas jak najbardziej je ograniczyć.

Zobacz też: Jak zrezygnować z picia alkoholu?

Filozofia zdrowienia

Jednym z filarów filozofii zdrowienia jest tzw. program HALT, nawiązujący do czterech anglojęzycznych słów: Hungry – głodny, Angry – rozgniewany, Lonely – samotny i Tired – zmęczony. Każdy z wymienionych stanów prowadzi do frustracji, a ona z kolei może wyzwolić potrzebę „zapicia” problemów. Dlatego ważne jest dbanie o siebie: zdrowa dieta, ruch, dbanie o odpowiednią ilość odpoczynku, unikanie stresu i otaczanie się życzliwymi ludźmi.

Oprócz tego warto pamiętać, że czasem już samo zadanie sobie pytania: „jak nie wrócić do nałogowego picia alkoholu?” może być dla chorego przytłaczające. Postanowienie, że już nigdy nie weźmiemy do ust ani kropli wódki czy wina może się wydawać niemożliwe do spełnienia. W dodatku taki cel nie ma terminu realizacji, co oznacza, że w żadnym momencie nie będziemy mogli ogłosić sukcesu. Nierzadko lepiej jest więc stawiać na cele krótkoterminowe i każdego dnia obiecywać sobie, że nie będziemy pili przez kolejną dobę. Taka perspektywa nie wydaje się tak przerażająca i odległa, a ponadto po każdych 24 godzinach przychodzi satysfakcja z powodzenia tego małego przedsięwzięcia.

Symptomy nadchodzącego nawrotu

Zazwyczaj nawrót choroby poprzedzony jest kilkoma charakterystycznymi symptomami. Aby nie wrócić do nałogowego picia alkoholu, musimy nauczyć się je rozpoznawać i w porę na nie reagować. Dobrze jest podzielić się tą listą również z bliskimi, którzy mogą nam pomóc, jeśli dostrzegą jakiekolwiek niepokojące symptomy.

Na początku osoba uzależniona może na nowo zacząć wypierać i kwestionować istnienie swojej choroby lub wątpić, czy będzie w stanie wytrwać w abstynencji. Czasami mogą się także pojawić myśli o powrocie do picia kontrolowanego. W tym czasie alkoholik zwykle zaczyna izolować się od otoczenia i unikać jego pomocy. Kryzys coraz bardziej się pogłębia, pojawiają się przykre stany emocjonalne (np. smutek i brak motywacji do działania), a chory ma poczucie klęski i wyolbrzymia spotykające go problemy. Z jednej strony czuje się źle, a z drugiej opuszcza spotkania AA lub grupy terapeutycznej. Tymczasem wsparcie bliskich, życzliwych osób jest jedną z kluczowych kwestii pomagających w powrocie do zdrowia.

https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here