Jak dobrać protezę ręki?

0
506
Jak dobrać protezę ręki

Proteza ręki jest urządzeniem ortopedycznym mającym zastąpić naturalną kończynę. Dlatego bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie wielu aspektów, takich jak: warunki anatomiczne (poziom amputacji), ogólny stan zdrowia, czy wydolność mięśniowa. Należy oczywiście wziąć pod uwagę indywidualne oczekiwania pacjenta. Umożliwi to idealne dobranie protezy ręki, która będzie doskonale spełniała swoje zadanie, znacznie ułatwiając tym samym codzienne funkcjonowanie.

Rodzaje protez

Jeżeli chodzi o protezy kończyn górnych, to mamy do wyboru protezy kosmetyczne i funkcjonalne. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polega na tym, że proteza kosmetyczna nie pozwala na poruszanie sztuczną ręką – jedynie wiernie odwzorowuje wygląd naturalnej kończyny, proteza funkcjonalna natomiast umożliwia normalne wykonywanie czynności. Wariant kosmetyczny polecany jest osobom, które potrzebują niezwykle wiernej kopii, aby nie wyróżniać się swoją niepełnosprawnością. Taka proteza jest praktycznie identyczna i na pierwszy rzut oka bardzo trudno odróżnić ją od prawdziwej ręki. Większość osób po amputacji decyduje się jednak na protezę funkcjonalną i tutaj wyróżniamy protezy mechaniczne i mioelektryczne.

Mechaniczna proteza ręki wyposażona jest w specjalne przewody połączone ze sprawnymi mięśniami. Ruchy kontrolowane są przez pacjenta poprzez wykonywanie skurczów i rozkurczów mięśni. Wiąże się to z większym zmęczeniem, niż w przypadku zdrowo funkcjonującej ręki, jednak jeżeli pacjentowi zależy na samodzielnym wykonywaniu pracy i fizycznym odczuwaniu swojej sprawczości, to proteza mechaniczna będzie dobrym wyborem.

Proteza mioelektryczna jest zdecydowanie opcją najwygodniejszą. Podobnie jak poprzedni wariant posiada ona przewody łączące ją z mięśniami, a ich skurcze (inicjowane przez pacjenta) uruchamiają ruchy dłoni, czy palców, jednak wspomagane są one elektrycznie za pomocą specjalnych silników. Dzięki temu osoba niepełnosprawna nie musi wkładać tak dużo wysiłku z poruszanie sztuczną ręką. Mioelektryczna proteza ręki jest jednak cięższa od innych modeli oraz niestety należy do wariantów najdroższych.

Trudny wybór – jak go dokonać?

Już sama amputacja ręki jest niezwykle trudnym doświadczeniem, które samo w sobie może utrudniać podjęcie właściwej decyzji co do rodzaju protezy. Warto pamiętać, iż tego rodzaju niepełnosprawność posiada jedną istotną przewagę nad wieloma innymi. Nowoczesna i niezwykle zaawansowana technologia pozwala osobom pozbawionym górnej kończyny na normalne funkcjonowanie i pracę. Jak zatem dobrać protezę ręki, aby codzienne życie było jak najbardziej wygodne ?

Należy koniecznie skonsultować ten ważny wybór z lekarzem i doświadczonym protetykiem. Po wspólnej analizie predyspozycji i indywidualnych uwarunkowań i preferencji, z pewnością będziemy mogli podjąć najlepszą dla nas decyzję. Warto też do pewnego stopnia zaufać własnej intuicji, ponieważ podpowie nam ona, w jakiej protezie będziemy czuli się najlepiej. W zależności od tego, czy zależy nam na jak najszybszym powrocie do pełnej sprawności, czy też nie chcemy zwracać uwagi osób postronnych na naszą niepełnosprawność, będziemy mogli wybrać protezę ręki idealnie spełniającą swoje zadanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here