Endometrioza – czym jest?

0
1177
Endometrioza

Endometrioza to zaburzenie będące łagodnym procesem rozrostowym, w jakim tkanki błony śluzowej ulokowane są poza fizjologicznym usytuowaniem. Najprościej mówiąc – komórki endometrium (błony wyściełającej macicę) rozprzestrzeniają się po całym systemie. Każde pojawiające się ognisko endometriozy potrzebuje interwencji chirurgicznej, ponieważ jest patologią a może wykazywać niszczycielski nacisk na otoczenie, w jakim akurat się znajduje. Gdzie zwykle można je spotkać? Przede wszystkim ognisko endometriozy składa się w jajnikach i jajowodach, jednak niezwykle powszechnie jest i w więzadłach maciczno-krzyżowych, więzadle szerokim, więzadle odbytniczym oraz zatoce Douglasa. To wprawdzie nie wszystkie możliwe obszary, ponieważ zmiany chorobowe potrafią objąć również jelito grube, moczowody, pęcherz moczowy oraz przegrodę odbytniczo-pochwową. Charakteryzuje się trzy rodzaje endometriozy, które są uzależnione od lokalizacji zmian endometrialnych oraz należą do nich: endometrioza otrzewnowa, jajnikowa oraz dokładnie naciekająca. Co ważne, endometrioza nie należy do za popularnych zaburzeń. Można ją zauważyć u tylko 7-10% kobiet, które spotykają się w liczbie kobiet w wieku reprodukcyjnym. Podejrzewa się, iż mechanizmem przyczyniającym się do występowania ognisk endometriozy jest przeniknięcie krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy otrzewnej oraz wpojenie złuszczonych komórek endometrium. Natomiast nie dzieje się to instynktownie, zatem w tym procesie muszą mieć wkład jeszcze jakieś elementy.

Etiologie endometriozy

Za elementy zwiększające ryzyko zapadnięcia na endometriozę uważa się źródło genetyczne. Jak pokazują specjaliści, o wielu częściej na zaburzenie te są kobiety, których bliskie krewne (babcia, mama, siostra) zmagały się z ową chorobą. Endometrioza może pojawiać się również z pozostałych etiologii, na przykład przy ułomności ujścia krwi miesiączkowej z macicy na zewnątrz. Jest to zrobione złym rozwinięciem macicy, jak także pokonanymi chorobami, urazami oraz ingerencją chirurgiczną. Podłożem zachorowania na endometriozę że być także niezwykle wczesne wystąpienie

czym jest endometrioza i jak ją leczyć

Endometrioza – jak ją leczyć

Leczenie endometriozy jest bardzo delikatne a nie jest jednego rozwiązania, które pozwala w całości wrócić do zdrowia, i to więc, iż to zaburzenie ma charakter nawrotowy. Przede wszystkim stosuje się terapię farmakologiczną czy chirurgiczną, jednak niejednokrotnie wymagane jest wykorzystanie obu metod również. Celem leczenia farmakologicznego jest powstrzymać hormonalną rolę jajników. Leczenie operacyjne to wyjście, które umożliwia pozbyć się ognisk endometrialnych oraz wytworzonych zrostów. Sposób prowadzenia leczenia zależy w pełnej ilości od reakcji pacjentki na środki i powodzenia zabiegów operacyjnych. Pierwszą przesłanką do rozpoczęcia właściwego sposobu leczenia są plany kobiety połączone z posiadaniem potomstwa. U kobiet, które nie mają w celach zajście w ciąże, dokłada się wszelkich starań, żeby zminimalizować boleści, żeby mogła powrócić do dużej aktywności. Jednak u kobiet, które planują zajście w ciążę, zajmuje się zwłaszcza formy operacyjne, które w sposób doraźny pozwalają usunąć ogniska endometrialne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here