Dbamy o zdrowie. Jak rehabilitować kręgosłup?

0
896
Jak rehabilitować kręgosłup

Kręgosłup jest osią i oporą ludzkiego ciała, dlatego dbanie o niego jest nadzwyczaj ważne. Problemy z kręgosłupem nie są tylko problem sportowców czy osób z dużym obciążeniem fizycznym w pracy, a nadzwyczaj często się spotykane są u pracowników biurowych i ludzi z siedzącym trybem życia. Dla podtrzymania dobrego samopoczucia i uniknięcia dręczących bóli kręgosłupa warto wprowadzić do swojego życia więcej ruchu, więcej spacerów zamiast siedzenia przed telewizorem lub poświęcić kilkanaście minut dziennie na prosty, ale nadzwyczaj skuteczny stretching.

W przypadku jeśli jednak nie jest to wystarczające i dolegliwości są znacznie bardziej poważne, słusznym rozwiązaniem jest rehabilitacja kręgosłupa. W zależności od rodzaju dolegliwości, każde centrum rehabilitacji oferuje przeróżne rodzaje rehabilitacji. W takich dużych miastach jak Warszawa zarówno sportowcy, jak i osoby niezwiązane z sportem profesjonalnym znajdą w ofertach centrum rehabilitacji sportowej wszystkie niezbędne zabiegi, żeby pozbyć się raz i na zawsze bólów kręgosłupa.

Rehabilitacja kręgosłupa i fizjoterapia

Mówiąc o rehabilitacji częściej wyobrażamy ciężkie i skomplikowane ćwiczenia, ale rehabilitacja jest na tyle szerokim pojęciem, że obejmuje zabiegi i ćwiczenia nie tylko dla osób po zabiegach chirurgicznych, a też dla tych kto chce się pozbyć dyskomfortu związanego z bólem kręgosłupa, czy to od pracy za biurkiem, stresu codziennego życia czy też od noszenia ciężarów. Najprostszym i najbardziej rozpowszechnionym rodzajem rehabilitacji kręgosłupa są wszelkiego rodzaju masaże fizjoterapeutyczne. Jest to idealne połączenie odpoczynku dla umysłu i ciała. Fizjoterapia za pomocą takich zabiegów jak masaż ma na celu polepszenie ogólnego samopoczucia tak fizycznego, jak również i psychicznego, co idealnie odzwierciedla powiedzenie – “w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Skierowania na rehabilitację w ramach NFZ

Wybór odpowiedniego zabiegu zawsze się zaczyna od wizyty u lekarza, który po dokładnej analizie stanu pacjenta i badaniach skieruje do specjalisty z rehabilitacji. W sytuacji, gdy problem zdrowotny jest związany z narządami ruchu, jak w przypadku skierowania na fizjoterapię kręgosłupa skierowanie może być wystawione przez lekarza ortopedę, a program rehabilitacji powinien być opracowany przez fizjoterapęutę. Niektóre zabiegi mogą być dość kosztowne, dlatego warto się zapoznać z możliwością wykonania rehabilitacji w ramach NFZ, skierować na którą może jedynie lekarz, który podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czas oczekiwania na rozpoczęcie zabiegów waha się w zależności od miasta, przykładowo średni czas oczekiwania na rozpoczęcie rehabilitacji NFZ w Warszawie wynosi w okolicach 45 dni.

Takie zabiegi jak masaże oraz większość zabiegów fizjoterapeutycznych, mogą się odbywać tak stacjonarnie w placówce czy centrum rehabilitacji, jak i w domu u pacjenta. Wszystkie pozostałe są wykonywane lub w warunkach ambulatoryjnych lub w warunkach oddziału stacjonarnego.

Artykuł powstał na podstawie informacjom ze strony Carolina.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here