Czym zajmuje się dentysta?

0
519
Czym zajmuje się dentysta?

Odwiedzanie gabinetu stomatologicznego powinno być dobrym nawykiem każdego z nas. Im szybciej zadbamy o dobre nastawienie do dentysty, tym mniej problemów pojawi się podczas wizyt u niego w przyszłości.

Najlepsza przychodnia dentystyczna to taka, w której zabiegi wykonywane są kompleksowo, i gdy podczas jednej wizyty jesteśmy w stanie zrobić wszystkie potrzebne badania. Dentysta po wcześniejszej konsultacji z pacjentem i sprawdzeniu stanu uzębienia, powinien zaproponować kierunek dalszego leczenia.

Część osób chce zadbać o wizualną część uśmiechu i decyduje się na zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej. Zanim jednak będzie można z nich skorzystać, konieczne jest wcześniejsze wypełnienie ubytków oraz uzupełnienie ewentualnych braków zębowych. Tymi aspektami powinien zająć się dentysta lub protetyk stomatologiczny. Część zabiegów może być bardziej pracochłonna i długotrwała, niż wcześniej zakładano. Bez tego jednak nie będziemy mogli cieszyć się atrakcyjnym uśmiechem.

W lepszym diagnozowaniu przydatne jest badanie tomograficzne zęba. W zależności od konkretnego przypadku i problemu, dentysta powinien zlecić wykonanie badania pantomograficznego lub cefalometrycznego. Znacznie ułatwi ono podejmowanie dalszych decyzji co do leczenia i przyspieszy postawienie diagnozy.

Dentysta może wykonać zabieg leczenia kanałowego, jak również ekstrakcji zęba. Zdarza się jednak, że w przypadku tej drugiej czynności potrzebna będzie pomoc chirurgia stomatologicznego. Leczenie endodontyczne często wykonywane jest na więcej niż jednej wizycie.

Bardzo ważnym pacjentem są najmłodsi. Od ich pierwszego kontaktu z dentystą zależeć będzie ich dalsze nastawienie do kwestii związanych z higieną jamy ustnej. Dzieci powinny uczyć się poprawnych nawyków od młodości, a dobry stomatolog może próbować zaprzyjaźnić się z małym pacjentem, aby dziecko się nie bało.

Przynajmniej raz na pół roku w gabinecie stomatologicznym powinniśmy skorzystać z higienizacji podczas rutynowej wizyty kontrolnej. Jest to zabieg, dzięki któremu pozbędziemy się kamienia nazębnego oraz wyeliminujemy przebarwienia powstające np. na skutek picia kawy czy herbaty. Następnie wykonane zostanie polerowanie, czyli dokładne wygładzenie powierzchni zębów oraz fluoryzacja, dzięki której wzmocnimy szkliwo i zmniejszymy ryzyko wystąpienia nadwrażliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here