Czerwona twarz – jak pielęgnować wrażliwą cerę

0
1266
czerwona twarz

Uczucie czerwonej twarzy zna chyba każdy z nas – czerwienimy się, gdy coś nas zawstydzi, gdy spacerujemy w upalne dni czy kiedy pot lecący nam z czoła wskazuje na fizyczne zmęczenie. Co jednak, jeśli czerwona barwa naszej twarzy nie zmienia się nawet wtedy, gdy na dworze jest chłodno, a my jesteśmy spokojni i opanowani? Istnieją sposoby na pielęgnację zaczerwienionej skóry twarzy i jej okolic. Wiele kobiet ma problem z występowaniem na skórze podrażnień wynikających z działania zewnętrznych czynników takich jak zanieczyszczenia środowiska. Co więcej, często powstają one również w wyniku zastosowania nieodpowiedniego kremu pielęgnacyjnego. Tego rodzaju podrażnienie objawia się zaczerwienieniem skóry w miejscu aplikacji kosmetyku, a niekiedy nawet odczuwalnym w tym obszarze pieczeniem i mrowieniem. Na szczęście istnieje wiele metod umożliwiających redukcję tego rodzaju podrażnienia skóry.

Dlaczego skóra twarzy może być czerwona?

Istnieje kilka przyczyn tej mało komfortowej dolegliwości. Mogą być wspomniane wcześniej czynniki emocjonalne, takie jak silne zawstydzenie czy zdenerwowanie – reakcją na nie jest podniesienie ciśnienia krwi i, co za tym idzie, wyraźne zaczerwienienie policzków i twarzy. Podwyższeniu ciśnienia sprzyja również wysiłek fizyczny.

Innymi przyczynami takiego stanu skóry są stany zapalne i zakażenia. Należą do nich między innymi trądzik, atopowe zapalenie skóry czy przewlekła forma trądziku – trądzik atopowy. Kolejnymi powodami dla czerwonej skóry twarzy są zmiany alergiczne czy genetyczne predyspozycje, np. do cery naczynkowej.

pielęgnacja cery wrażliwej skłonnej do zaczerwienienia

Jak pielęgnować czerwoną skórę twarzy?

Dobrze dobrana pielęgnacja zaczerwienionej skóry twarzy bierze pod uwagę przyczyny takiego stanu. Istnieją jednak pewne uniwersalne wskazówki, które możemy stosować podczas codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim, warto zaopatrzyć się w specjalne dermokosmetyki przeznaczone dla skóry wrażliwej – można je kupić w dobrych drogeriach czy aptekach. Odpowiednie będą również lekkie kremy, płyny micelarne do demakijażu oraz kremy BB, które zastąpią tradycyjne, ciężkie podkłady. Wszystkie te zabiegi mają zminimalizować podrażnienie skóry twarzy i, co za tym idzie, zmniejszyć jej zaczerwienienie. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, mimo doboru odpowiedniej, delikatnej pielęgnacji, warto odwiedzić lekarza w celu wykluczenia uczuleń i alergii pokarmowych, a także rozpoczęcia leczenia np. antybiotykami.

Czego unikać w przypadku skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa źle toleruje zabiegi takie jak silne peelingi, do których zaliczamy mikrodermabrazję oraz zabiegi wykorzystujące działanie kwasów. Należy ich bezwzględnie unikać. W przeciwnym razie stan naszej cery będzie się coraz bardziej pogarszać i podrażnienia się nasilą. Warto również pamiętać o tym, aby w przypadku cery wrażliwej unikać częstego zmieniania kosmetyków pielęgnacyjnych. Jeżeli wiemy, że dobrze toleruje ona dany preparat, należy stosować go tak długo, jak to możliwe. Cera wrażliwa jest dosyć trudna w pielęgnacji. Jednak stosując się do wyżej wymienionych wskazówek, unikniesz jej podrażnienia i silnego zaczerwienienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here